Екскурзии с тръгване от Варна

Родопски легенди
Код на оферта: 147843
Маршрут:  Добрич - Варна - Бургас – Перперикон - Кърджали – Татул - Златоград - Смилян - Смолян – Триград – Ягодина - Чудните мостове - Кръстова гора- Асеновград – Бургас – Варна - Добрич

цена от
235 лв.
4 дни / 3 нощувки
Транспорт: Автобус

Дати:  

Принтирай
 

ПРОГРАМА

  • 1 ден - Варна-Бургас-Перперикон-Татул-Златоград
04.00 Отпътуване от Добрич 05.00 Отпътуване от Варна; 07.00 Отпътуване от Бургас
10.30-11.30 Каменни гъби и Каменна сватба
Скалните образувания с формата на гъби са изваяни в риолитови вулкански туфи. Розовият цвят се дължи на минерала клоиноптилолит, а сините и черните петна са от манганови конкреции. Зеленикава багра идва от минерала селадонит. Самите скали са високи до 2,5-3 m. Кърджалийските пирамиди са скални образувания, разположени източно от град Кърджали. Пирамидите се намират на ридовете Каяджик и Чуката в Източните Родопи. Те са едни от най-посещаваните от туристи скални пирамиди в България. Формирали са се преди близо 40 милиона години, когато Източните Родопи са били дъно на море. Красивите скали са се образували от утаената вулканична пепел и скални късове и наподобяват човешки фигури, коне, птици, обелиски. Някои фигури са лесно рушими, защото са изградени от чисти туфи. За разлика от тях тези скали, в които има и метални примеси, са значително по-здрави. Интерес представлява скалната група Вкаменената сватба (Каменна сватба), която се намира близо до село Зимзелен. В тази група се намират фигури с височина до 10 метра, наподобяващи хора, животни и други. Тази група е разположена на площ от близо 50 декара. Интересна е легендата, която разказва за обичаите в древността - Когато тръгнела сватбата, всеки, който зърнел лицето на булката, се вкаменявал. Така при една сватба духнал вятър, отвял воала, скриващ лицето на булката, и всички сватбари били вкаменени на мига!
12.00-13.30 Перперикон
Намира на 15 km североизточно от днешния гр. Кърджали в долина, дълга 10 km и широка 3 – 4 km (ок. 300 – 370 m над м.р.), през която тече златоносната Перперишка река. Перперикон се намира на десния бряг на реката над село Горна крепост. Площта му е около 12 km². Мегалитният комплекс, най-големият на Балканския полуостров, има площ от 5 km². Светилището на траките е разположено на 470 m над морското равнище, на скала, на върха на хълм. Входни такси: възрастни – 3 лв., учащи и пенсионери – 1 лв., деца - безплатно
14.00-15.30 Храмов комплекс "Успение Богородично" в Кърджали
Храмов комплекс "Успение Богородично" се намира в кърджалийския квартал "Гледка". Той е едно от най-посещаваните от туристи свети места в страната. Причините са много, като най-сериозната от тях е, че в специално ковчеже се съхранява християнска реликва, намерена на Перперикон, за която се вярва, че е част от кръста, на която е разпънат Иисус Христос. От 1990г. комплексът е стопанисван и доизграден благодарение на всеотдайността на отец Боян Саръев, известен като един от основните стожери на християнската вяра
16.30-17.30 Тракийското светилище при село Татул
Светилището представлява скален масив, а върхът му - пресечена пирамида. Комплексът се състои от два саркофага, четириъгълно легло за главния олтар и триметров кладенец. Датиран е от края на V и началото на ІV хил. пр.Хр. За това свидетелстват намерените глинени съдове в региона. Скалната пирамида и гробниците около нея са оформени през ХVІІІ – ХІ в. пр.Хр., когато светилището преживява своя първи голям разцвет. Наоколо е оформен кръг от глинени олтари, върху които са извършвани жертвоприношенията. Открити са стотици култови предмети – глинени човешки идоли и прешлени за вретено, модели на съдове, предмети от бронз, изображения на Бога Слънце. Отпътуване за Златоград.
19.00 Пристигане в Златоград. Настаняване в хотел. Вечеря. Нощувка


  • 2 ден - Златоград-Смилян-Пещерата Ухловица-Смолян
07.00-08.30 Закуска.
08.30-10.00 Етнографски комплекс Златоград
Музей на открито, който в същото време е част от ежедневния живот на града. Комплексът включва етнографски музей, занаятчийски работилници и експозиция с водни съоръжения.
12.30-14.30 Пристигане в с. Смилян
Кратко посещение на селото- храмът „Св. Спас”, Часовниковата кула, паметник на Висарион Смолянски. Обяд в Еко комплекс Смилян (рибарник, ресторант и параклис).
14.30 Отпътуване към пещерата Ухловица.
15.00-16.30 Посещение на пещерата Ухловица
Една от най-красивите пещери в България. Тя се намира на 3 км североизточно от село Могилица. Ухловица се намира на 1040 м надморска височина, а температурата в нея през цялата година е 10° – 11° С. Дължината й е 460 метра, като само 330 метра от тях са пригодени за посещения. Със своите красиви образувания Ухловица често е сравнявана с подземен дворец. Окичена е с много красиви образувания, изваяни от водата и от въздушните течения – дендрити, оприличавани на корали и дървета, по-редките хеликтити, които приличат на малки каменни слънца, типичните за всяка пещера сталактити, сталагмити и каменни водопади.
Вход: 4 лв.
16.30 Отпътуване за Смолян
17.30 Пристигане в Смолян. Настаняване в хотел. Вечеря. Нощувка


  • 3 ден Смолян- Триград- Дяволско гърло- Ягодина- Чудните мостове- Кръстова гора 07.00-08.00 Закуска. 08.00 Отпътуване към пещерата Дяволското гърло
09.30 - 11.00 Посещение на пещерата Дяволското гърло Това е една от малкото пещери, която не блести с изящни образувания. Това, което привлича и омагьосва хората, е възможността да се докоснат до истинска стихия, до частица от тайнствения и страшен подземен свят. Входът на пещерата, наподобяващ дяволска глава, в гърлото на която се излива огромен ревящ водопад, от дълбока древност подхранва човешкото въображение и поражда множество легенди.Най-популярното предание е, че именно през Дяволското гърло се спуснал Орфей в подземното царство на Хадес, за да търси любимата си Евридика.
Входни такси: 4 лв. за възрастни; 2 лв. за ученици и пенсионери
11.00 Отпътуване към Ягодина
11.30 - 14.00 Посещение на пещера Ягодина и Орлово око
Ягодинската пещера се намира в Буйновското ждрело, близо до родопското село Ягодина. Тя е една от най-известните и посещавани пещери в България. Със своите 8501 м дължина на галериите тя се нарежда на четвърто място сред най-дългите пещери у нас и на първо място в Родопите. Съоръжението „Орлово око” е метална площадка, разположена на стръмния склон на високия 1563 м връх Свети Илия, от която се разкрива красива гледка към цялата околност. При добро време могат да се видят целите Родопи, върховете на други български планини и дори част от Гърция.Вход за пещерата - 10 лв.; Офроуд +Орлово Око - 10 лв.
14.00 Отпътуване към Чудните мостове
16.00-18.00 Чудните мостове
Чудните мостове са скален феномен, известен също с името Скалните мостове. Разположен е в карстовата долина на река Еркюприя в Западните Родопи, на 1450 м надморска височина, в подножието на връх Голям Персенк. В миналото мостовете са представлявали една пещера, образувала се под рушащото действие на речните води. С течение на времето части от нея се срутили, образувайки величествените мраморни мостове. Големият мост е широк около 15 м в по-широките части и дълъг почти 100 м. Състои се от три арки, като най-голямата е с височина 45 м и ширина 40 м. Малкият мост е на 200 м от големия по течението на реката - непроходим, дълъг 60 м, с обща височина 50 м, а височината на арката е 30 м. След него има и съвсем малък трети мост, който представлява пещера, в която водите на р. Еркюприя изчезват, за да се появят пак на повърхността след 3 км
18.00 Отпътуване към Борово
19.00 Настаняване в хотел "Варненци". Вечеря. Нощувка


  • 4 ден- Борово-Бачковски Манастир-Асеновград-Бургас-Варна-Добрич
7.00-8.00 Закуска.
8.30-11.00 Посещение на Кръстова гора - едно от най-големите християнски средища в България, което привлича голям брой поклонници. Мястото е разположено в Средните Родопи, на 60 км от Пловдив, на 40 км от Асеновград и на 6 км от село Борово. Надморската му височина е 1545 метра. Комплексът е разположен на поляна сред красива гора. Причината Кръстова гора да привлича толкова много вярващи от цялата страна е преданието, че тук е заровена частица от Христовия кръст. Много легенди се разказват за това място и всички те са свързани с Христовия кръст и чудото на изцелението. В началото на комплекса от параклиси е разположена църквата „Покров на Пресвета Богородица”, която е завършена през 1995 г. От нея по алея до върха на малък хълм са разположени параклиси, посветени на 12-те апостола.
11.00 Отпътуване към Бачковски манастир
12.00-14.30 Посещение на Бачковски Манастир „Успение Богородично”
Намира се на южния край на родопското село Бачково, на 10 км южно от Асеновград. Манастирът е основан през 1083 г. от грузинеца Григорий Бакуриани, който направил дарение за изграждането му. Дълго време манастирът е бил грузински. От създаването му е запазена двуетажната костница, която се намира на около 400 м от него.Към края на ХІІ и началото на ХІІІ век е изградена зимната църква на манастира „Свети Архангели”, така че да се свързва с чардаците от втория етаж на западното крило, където са били монашеските килии. Смята се, че след падането на България под oсманско владичество (края на XIV век) в Бачковския манастир е бил заточен последният български патриарх – Eвтимий.
Входна такса 10 лв. Свободно време за обяд.
14.30 Отпътуване към Асеновград - (14.30-16.00) при желание от страна на пътуващите може да се посети Асенова крепост - Естественият скален масив, на който се намира крепостта, е с площ дванадесет декара. Със своите почти отвесни, дори надвесени над реката склонове той е недостъпен от трите си страни. Стратегическото разположение и естествената защита на местността е използвана още по времето на траките, които през V век пр.н.е. строят укрепление. Крепостта е подновена по времето на римския император Юстиниан като една от 300-те крепости, подготвени за защита от навлизащите в империята славянски племена. Асеновата крепост има три големи строителни периода – през ІХ, ХІ и ХІІІ век. Първоначално изградената от византийците малка крепост кула с течение на времето се разраства, като около нея се обособяват селата Петрич и Стенимахос. Първите писмени сведения за крепостта датират от устава на близкия Бачковски манастир, създаден през 1083 г. Тогава византийският военачалник Григорий Бакуриани основава манастира и му подарява калето Петрич и прилежащите към него селища.
Входна такса: 3 лв. и 4 лв. за беседа Без посещение на Асенова крепост
14.30 Отпътуване по маршрут - Бургас (17.00) - Варна (19.30) - Добрич ( 20.30)
При посещение на Асенова крепост 16.00 Отпътуване по маршрут - Бургас (19.00) - Варна (21.30) - Добрич ( 22.30)


ХОТЕЛИ:

Златоград - х-л "Върбица" - eac-zlatograd.com/bg/hotels/hotel-varbitsa
Смолян - х-л "Смолян" - hotelsmolyan.com
Борово - х-л "Варненци" - borovo.varnenci.eu


ЦЕНИ:

възрастен в двойна/тройна стая - 235 лв
възрастен в единична стая - 300 лв.


Цената включва:
Транспорт по маршрута с лицензиран автобус;
1 нощувка със закуска в хотел в Златоград;
1 нощувка със закуска в хотел в Смолян;
1 нощувка със закуска в хотел в Борово;
Екскурзоводско обслужване по маршрута


Цената не включва:
Входни такси за посещаваните обекти;
Разходи от личен характер;
Входни такси:
  • Перперикон - възрастни – 3 лв.,учащи и пенсионери–1 лв.
  • Пещерата Ухловица - 4 лв.;
  • Планетариум в Смолян - 5 лв.;
  • Ягодинска пещера-10 лв. ;
  • Офроуд + Орлово Око - 10 лв.; *
  • Пещера Дяволското гърло- възрастни - 4 лв., 2 лв. за ученици и пенсионери;
  • Бачковски Манастир „Успение Богородично” - 10 лв.;
  • Асенова крепост - Входна такса: 7 лв. за беседа.


Необходими документи:
валиден документ за самоличност;

Записване и начин на плащане:
внасяне на 30 % от цената депозит при записване и сключване на договор за организирано туристическо пътуване, като пълния комплект документи за пътуването се предоставя след цялостното заплащане на услугите;

Минимум записани за осъществяване на екскурзията - 18 души;

Анулации без неустойка до 14 дни преди датата на провеждане;
Доплащането се извършва до 5 дни преди датата на отпътуване